Çok Okunan Haberler
15 Haziran 2017 Perşembe | 643 Okuma Ceylin`in Katilini Kocası İhbar Etmiş
14 Haziran 2017 Çarşamba | 643 Okuma Londra`da 27 katlı binada yangın: 30 kişi yaralandı
14 Haziran 2017 Çarşamba | 584 Okuma Meksika`da 6.9 Büyüklüğünde Deprem
12 Ağustos 2017 Cumartesi | 433 Okuma Dersim`de yangın: `Müdahale edilmiyor` iddiası
02 Eylül 2017 Cumartesi | 360 Okuma `Türkiye`de 10 kişiden 4`ü ensest yaşıyor`
09 Eylül 2017 Cumartesi | 324 Okuma Diyarbakır`dan Dünya Şampiyonasına

Kadıköy sokaklarında yaşayan evsiz adama ev hapsi cezası verildi!

14 Haziran 2017 Çarşamba 16:35 | 597 Okuma
Kadıköy sokaklarında yaşayan evsiz adama ev hapsi cezası verildi!
"Daha önce karşılaşılan bir durum değil"

Kadıköy sokaklarında yaşayan evsiz adama ev hapsi cezası verildi!

2017-06-13 20:13:57

Kendisi gibi madde bağımlısı olan kişilerle birlikte sokakta yatan Barış Alkan'ın Sögütlüçeşme Metrobüs İstasyonu ve çevresine çıkması yasak

Kadıköy sokaklarında yaşayan evsiz adama ev hapsi cezası verildi!

Mahkeme tutanaklarına ev adresi olarak geçen, bir futbol sahasının yarı büyüklüğündeki açık alandan dışarıya adım atamıyor. Evi, kayıtlı olduğu bir adresi yok. Sokakta yaşıyor, yani bir evsiz. Mahkemenin adli kontrol tedbiri olarak verdiği "ev hapsi" cezasını, evi olarak tanımlanan boş bir arazide çekiyor.

DHA'nın haberine göre, 31 yaşındaki Barış Alkan, 14 Nisan'da Kadıköy Söğütlüçeşme'de uyuşturucu madde kullanmak ve satmak suçlamasıyla polis tarafından gözaltına alındı. Savcılık tarafından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği tutuklama talebini reddederken, Alkan için CMK 109/3 J maddesi gereğince, 'konutu terk etmemek suretiyle Adli Kontrol Tedbiri uygulanmasına' karar verdi.

"Daha önce karşılaşılan bir durum değil"

Baro tarafından Barış Alkan'ı savunması için görevlendirilen Avukat Oktay Özer karara şaşırdı. Ev hapsi kararına itiraz eden Özer, Bu daha önce karşılaşılan bir durum değil. İtirazlarımı hem sözlü hem de sonradan yazılı bildirmeme rağmen, taleplerimiz reddedildi. Kişi dışarıda yatıyor. Herhangi bir konutu yok. Ama bu kişi hakkında bir ev hapsi kararı var. Bu nasıl uygulanacak?" diye sordu.

Oysa Barış Alkan, mahkeme kararında adres bilgisi olarak yer alan Söğütlüçeşme metrobüs durakları arkasında bulunan metal levhalarla çevrili boş alanda cezasını çekmeye başladı bile.Telefonu el konulan Barış Alkan'a ulaşabilmenin tek yolu Sögütlüçeşme civarında onu tanıyan birilerine rastlayıp nerede olduğunu sormak. Çevrede dolaşması yasak olan Barış'a kısa bir soruşturmanın ardından ulaşmak mümkün.

Kendisi gibi madde bağımlısı olan kişilerle birlikte sokakta yatan Barış Alkan'ın Sögütlüçeşme Metrobüs İstasyonu ve çevresine çıkması yasak. Bölgede görev yapan polisler Alkan'ın bulunduğu yerden çıkmasına izin vermiyor. Bulunduğu bölgeden dışarı adım atamadığını söyleyen Barış Alkan, "Polisler gördükleri her yerde engelliyor. Dışarı çıkarsam 'suç' diyorlar. Evim olmadığı halde yine ev hapsindeyim "diye konuştu.

Etiketler: ev hapsi, Barış Alkan